Wierzba urośnie nawet z patyczka pędu.

Wierzba wypuści nawet spośród patyczka gałęzi.

Mając na uwadze taką okoliczność, powinniśmy dzięki niej skomponować ekstrawaganckie formy żywopłotu. Dzięki temu nasze ogrodzenie pozyska unikalny charakter i będzie się faworyzować pośród żywopłotów w otoczeniu.

Rosnące na polach i bagiennych bagnach wierzby od antycznych czasów zadomowiły się w krajowych zieleńcach. Polubiliśmy je poprzez krasę i spectficzne kiciusie. Nie są kłopotliwe, pożądają zaledwie dużo wilgoci oraz nieco światła. Dogodzą się nieomal dowolną rolą.


Mało roślin umie też równie prędko regenerować stracone pędy oraz gałęzie. Wierzby ogromnie swobodnie odtwarzają również swój system korzeniowy. Wystarczy, że skrócony albo nawet ułamany odrost zanurzony w dżdżystej ziemi po jakimś czasie wypuści korzenie oraz ofiaruje początek kolejnemu krzewowi. Pewna osoba wpadła na idea, ażeby spośród wierzb robić zaplątane sztachety w ogrodzeniu bądź płotki zatopione liśćmi. Prawdopodobnie należałoby dysponować tak nowatorskie ogrodzenie. Najodpowiedniej do zainstalowania takiego płotu wykorzystać następujące rodzaje wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką, i jej liczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają kilka łącznych własności:

rodzą proste, długie i wybitnie plastyczne pędy – z powodu tego można bez trudu kształtować postać ogrodzenia;
prędko odrastają po skróceniu- w krótkim terminie zdołamy wypleść pełne przęsło na ogrodzenie;
niepomiernie łatwo się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej umiejętności do instalacji takiego płotu wykonanego z wierzby.

Podczas gdy mamy już pomysł na formę ogrodzenia, musimy zakupić zdatne wierzbowe odnogi na ogrodzenie. Na nieszczęście, przyuważenie ich w warunkach rzeczywistych jest kłopotliwe, jako że dziko narastające krzewy z rzadka emitują ogromnie długie a zarazem prostolinijne pędy. Najporządniej jest założyć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie trzeba poczekać parę lat.

W celu założenia plantacji wierzby na płot przesiejmy najpierw punkt w ogrodzie, niewiele przez nas odwiedzane a także w żadnym wypadku widzialne.Wiosną, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsadzie, spośród jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako flancy zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne witki długości 25-30 cm, które możemy pozyskać spośród dziko rosnących roślin. Przedtem wypada je zanurzyć na 24 godziny w głębi, by się porządnie napiły, po czym wkopać w ziemię, tak aby wystawał tylko ostatni pączek. Musimy pamiętać, iż rośliny w mgnieniu oka się zagęszczają, w takim razie powinny rosnąć w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok bądź dwa dopuszczamy roślinom swobodnie dojrzewać, po czym ścinamy je| na stopień około 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą krzepkie, proste pędy, których wiosenką kolejnego roku możemy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie witki okazjonalnie przewyższają 2m, tym samym na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku do kilkunastu pędów, jakie wolno wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s